Jak przygotować się do ciąży w wieku 40 lat

przez | 13 stycznia, 2023

Jeśli masz 40 lat i szukasz sposobów na zajście w ciążę, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć. Istnieją zabiegi i ćwiczenia, które możesz wykonać, aby pomóc przygotować się na możliwość zajścia w ciążę. Będziesz musiała również zdrowo się odżywiać i dbać o swoje ciało przed i w trakcie ciąży.

Opieka przedkoncepcyjna

Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych wydała oparte na dowodach zalecenie, jak przygotować się do ciąży po 40. roku życia. Porady te obejmują stosowanie kwasu foliowego, omawianie ciąży z lekarzem oraz badania przesiewowe pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.

Kobiety, które mają więcej niż 40 lat, są również bardziej narażone na przewlekłe warunki, które mogą skomplikować ciążę. Zwiększa to ryzyko martwego urodzenia i poronienia. Zdrowa ciąża jest jednak możliwa w tym wieku.

W ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba kobiet rodzących dzieci w tym wieku. Ponadto kobiety w tej grupie wiekowej częściej zachodzą w ciążę mnogą. Dlatego ważne jest, aby wykonywać badania prenatalne.

Wśród schorzeń, które mogą skomplikować ciążę, dwa najczęstsze to wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. Oba te czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Ciąża ze stanem przedrzucawkowym jest niebezpieczna dla matki i dziecka.

Opieka prekoncepcyjna skupia się na zapobieganiu i interwencjach leczniczych. W szczególności podkreśla potrzebę wczesnych badań przesiewowych, poradnictwa prewencyjnego i interwencji promocyjnej.

Interwencje te mogą być prowadzone w placówkach służby zdrowia lub w środowisku lokalnym. Jednakże niskie wykorzystanie tych interwencji może zwiększyć ryzyko zachorowalności i umieralności matek i noworodków, niezamierzonej ciąży i przedwczesnego porodu.

Niektóre z elementów stosowanych w opiece prekoncepcyjnej obejmują badania przesiewowe w kierunku WZW B, STI, chorób przenoszonych drogą płciową i nadciśnienia. Inne interwencje obejmują omówienie ciąży z lekarzem, konsultację z profesjonalistą w celu uzyskania porady i usunięcie planowania rodziny.

Niektóre leki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Mężczyźni i kobiety powinni omówić, które testy i leki są potrzebne. Ponadto, powinni ograniczyć używanie alkoholu i marihuany. Niektóre diety mogą mieć wpływ na płód, więc należy ich unikać.

Kobiety powinny również utrzymywać zdrową wagę ciała. Jedzenie pokarmów bogatych w białko może pomóc im być zdrowszymi przed i w trakcie ciąży. Przyjmowanie witamin i innych suplementów jest zalecane, ale nie zawsze są one bezpieczne.

Istnieje wiele korzyści z posiadania dziecka w późniejszym okresie życia. Na przykład może to wydłużyć życie kobiety, poprawić jej wyniki w nauce i obniżyć spadek sprawności umysłowej.

Odżywianie

Ciąża po czterdziestce może być zniechęcającym doświadczeniem, ale nie jest niemożliwa. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować swoje ciało do udanej ciąży.

Po pierwsze, powinnaś poddać się dokładnym badaniom lekarskim. Być może będziesz musiała zostać oceniona pod kątem wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy ciążowej i innych problemów zdrowotnych. Jeśli masz przewlekłe warunki, może trzeba spróbować nowych leków przed staraniami o dziecko.

Powinnaś również pić dużo wody, aby utrzymać zdrową wagę. Utrzyma ona Twoje tkanki w stanie nawilżenia i pomoże Ci zwalczyć zachcianki. Zdrowa kobieta w ciąży jest mniej narażona na powikłania.

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do ciąży po czterdziestce jest omówienie ryzyka i korzyści ze swoim OB-GYN-em. Powinnaś również sporządzić plan życia reprodukcyjnego. To da ci przewagę w podejmowaniu dobrych decyzji.

Posiadanie dziecka w późniejszym okresie życia może również zapewnić Twoim dzieciom lepszą przyszłość edukacyjną. Ponadto, posiadanie dziecka w starszym wieku oznacza, że możesz cieszyć się dłuższym życiem.

Posiadanie dziecka w starszym wieku może zwiększyć szanse na uzyskanie genetycznie nieprawidłowego płodu. W rzeczywistości około 60% jajeczek od kobiet po 40. roku życia ma nieprawidłową liczbę chromosomów. Bez względu na wiek, należy rozważyć przyjmowanie witaminy prenatalnej z kwasem foliowym.

Przed posiadaniem dziecka powinnaś również upewnić się, że jesteś stabilna finansowo. Niestabilność finansowa może powodować stres w związku, co może prowadzić do emocjonalnej drażliwości podczas ciąży.

Aby zwiększyć swoje szanse na udaną ciążę, upewnij się, że masz jasny i zwięzły plan życia reprodukcyjnego. Omów swoje plany z lekarzem, ale nie czuj się tak, jakbyś musiała mieć wszystko ustalone przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Powinnaś być również przygotowana na komplikacje. Twój lekarz będzie w stanie doradzić, jak ich uniknąć. Będzie mógł również zalecić plan awaryjny, jeśli sprawy przybiorą zły obrót.

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie zdrowych narodzin Twojego dziecka jest zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich szczepień i regularnie odwiedzasz lekarza.

Leczenie niepłodności

Rozważając leczenie niepłodności w celu zajścia w ciążę w wieku 40 lat, ważne jest, aby wziąć pod uwagę liczbę jaj w jajniku. Liczba jaj w jajnikach zmniejsza się wraz z wiekiem. To sprawia, że trudniej jest ci począć.

Ponadto, jakość jaj w jajnikach zmniejsza się z wiekiem. Dobrze jest omówić to z lekarzem. Może on zasugerować dodatkowe badania przesiewowe.

Najlepszym czasem na podjęcie próby poczęcia jest okres przed ukończeniem 35 roku życia. Po tym czasie masz mniej niż 20 procent szans na naturalne zajście w ciążę. W tym czasie masz też większe ryzyko poronienia i innych komplikacji.

Leczenie płodności w celu zajścia w ciążę w wieku 40 lat może obejmować stosowanie leków, które stymulują produkcję jaj. Inną opcją jest zamrożenie jaj w okresie reprodukcyjnym. Te jaja mogą być zamrożone i przeniesione, gdy jesteś gotowy, aby starać się o dziecko.

Istnieją również zabiegi płodności, które obejmują wykorzystanie jaj dawczyni. Jest to powszechne leczenie stosowane w przypadkach, gdy kobieta nie może począć na własną rękę. Korzystanie z jaj dawczyni zwiększa szanse na sukces.

Inną metodą zwiększenia prawdopodobieństwa poczęcia jest zastosowanie zapłodnienia in vitro. Podczas IVF, zarodek jest tworzony poprzez połączenie plemników od Twojego partnera z jajkiem od osoby trzeciej.

Jeśli planujesz starać się o poczęcie w wieku 40 lat, warto skonsultować się ze specjalistą ds. płodności. Specjalista może pomóc Ci zdecydować o najskuteczniejszym sposobie zwiększenia szans na poczęcie.

Zaleca się również otrzymanie witaminy prenatalnej z kwasem foliowym. Powinnaś także zrezygnować z picia alkoholu i marihuany. Inne warunki, które mogą powodować komplikacje podczas ciąży to endometrioza i włókniaki.

Techniki wspomaganego rozrodu, takie jak zapłodnienie in vitro i podwiązanie kanalików, mogą być również pomocne w osiągnięciu ciąży. Jednak zabiegi te nie mogą całkowicie zrekompensować naturalnego spadku płodności wraz z wiekiem.

Zmniejszająca się płodność jest głównym czynnikiem zwiększonego wskaźnika kobiet, które decydują się czekać z założeniem rodziny. Oprócz bezpieczeństwa finansowego i postępu w edukacji, do opóźnienia przyczynia się społeczna świadomość dotycząca leczenia niepłodności.

Ćwiczenia

Zajście w ciążę w wieku 40 lub 45 lat może być wyzwaniem. Z ciążą wiąże się wiele zagrożeń dla zdrowia. Jest to również czas, w którym należy skupić się na swoim ogólnym stanie zdrowia. Jeśli szukasz sposobów na poprawę ogólnego samopoczucia, ćwiczenia mogą być jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć.

Ciąża w wieku czterdziestu i więcej lat może być zdrowym doświadczeniem, jeśli jesteś przygotowana. Ćwiczenia mogą pomóc Ci przygotować się do porodu Twojego dziecka i przygotować Twoje ciało do porodu. Regularna rutyna ćwiczeń może również pomóc Ci szybciej odzyskać siły po porodzie.

American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca, aby kobiety w ciąży wykonywały co najmniej 30 minut ćwiczeń każdego dnia. Kobiety, które nie były aktywne przed zajściem w ciążę, powinny zacząć powoli. Powinny one dążyć do umiarkowanej rutyny ćwiczeń co najmniej 150 minut tygodniowo.

Podczas ćwiczeń w ciąży należy zawsze nosić podtrzymujący biustonosz i pończochy uciskowe. Powinnaś również pić dużo wody. Pamiętaj, aby rozciągać się przez pięć minut przed i po treningu. Aby uniknąć zawrotów głowy, powinnaś zacząć od stania na płaskiej, równej powierzchni.

Regularne ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Jest to nagłe wysokie ciśnienie krwi, które może mieć wpływ na matkę i dziecko. Zwiększona szansa na wystąpienie tego stanu jest związana z wiekiem kobiety.

Oprócz zwiększenia ogólnego stanu zdrowia, możesz zwiększyć wagę urodzeniową i zmniejszyć ilość bólów pleców, których doświadczasz podczas ciąży. Ćwiczenia pomagają również lepiej spać. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą obniżyć stres i niepokój, poprawić nastrój i zwiększyć energię.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie treningu jest wykonanie kilku 10-minutowych sesji każdego dnia. Po tym czasie możesz stopniowo zwiększać poziom swojej aktywności. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed zobowiązaniem się do programu ćwiczeń.

Zanim zajdziesz w ciążę, musisz upewnić się, że masz aktualne szczepienia i choroby przenoszone drogą płciową. Ważne jest również, aby skonsultować z lekarzem wszelkie zmiany w przyjmowanych lekach. W miarę zbliżania się do poczęcia, będziesz musiała porozmawiać ze swoją położną, ginekologiem i fizjoterapeutą o swoim planie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *