Jak często kąpać dziecko?

Jeśli spodziewasz się dziecka, prawdopodobnie już wiesz, jak ważne jest utrzymanie czystości u malucha. Skóra dziecka jest wrażliwa, więc powinnaś starać się unikać mydeł i innych produktów, które są szorstkie i mogą ją podrażnić. W rzeczywistości powinnaś odczekać co najmniej 24 godziny po urodzeniu dziecka, zanim je wykąpiesz. Następnie spróbuj użyć delikatnego środka myjącego, który nie zawiera ostrych składników. Powinnaś również unikać stosowania wszelkich produktów, które mogą bezpośrednio oddziaływać na skórę dziecka.

Poczekaj do 24 godzin po urodzeniu

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca opóźnienie pierwszej kąpieli noworodka do 24 godzin po urodzeniu. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji, a także pomaga utrzymać stabilną temperaturę dziecka.

Podczas procesu porodu noworodki są narażone na działanie szkodliwych bakterii. Może to prowadzić do infekcji, w tym zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowych. Nowe badanie, przeprowadzone w jednym ze szpitali, ma na celu znalezienie optymalnego czasu na pierwszą kąpiel noworodka.

Opóźnienie pierwszej kąpieli może chronić vernix caseosa, błonę płodową, która zapewnia ochronę przed infekcjami. Oprócz utrzymywania ciepła u niemowląt, działa ona jako bariera dla białek obronnych gospodarza. Jeśli jednak vernix zostanie usunięty przed upływem 24 godzin, skóra dziecka może popękać.

Gdy noworodek zostanie wcześnie wykąpany, może wzrosnąć tętno niemowlęcia. Ponadto dziecko może czuć się niekomfortowo i płakać. Może to również spowodować spadek cukru we krwi. Chociaż te reakcje są tymczasowe, mogą wpływać na jedzenie i oddychanie dziecka.

Opóźniona kąpiel noworodka daje również więcej czasu na nawiązanie więzi między matką a dzieckiem i karmienie piersią. Dzieci, które są kąpane w pierwszych godzinach po urodzeniu, są bardziej narażone na przeziębienie lub hipotermię.

Noworodki mogą również rozwijać stres, gdy są narażone na działanie gorącej wody z kąpieli. Ich reakcja stresowa może tymczasowo obniżyć poziom cukru we krwi. Jeśli cukier we krwi dziecka jest zbyt niski, mogą mieć problemy z karmieniem i separacją.

Czekanie, aż cukier we krwi dziecka się ustabilizuje, może również pozwolić na zawinięcie dziecka i trzymanie go w domu. Może to pomóc dziecku lepiej przystosować się do świata zewnętrznego.

Pomysł czekania do 24 godzin po urodzeniu, aby dać noworodkowi jego lub jej pierwszą kąpiel może być obcy dla niektórych rodziców. Ale, nie jest to rzadkością dla matek, aby opóźnić kąpiel swoich noworodków. A korzyści dla zdrowia są ogromne.

Jeśli rozważasz opóźnioną kąpiel, skontaktuj się ze swoim opiekunem medycznym lub personelem żłobka i poinformuj ich o swoich preferencjach. Wiele żłobków łączy proces kąpieli z karmieniem piersią, więc upewnij się, że zapytasz pielęgniarkę, co jest, a co nie jest dozwolone.

Unikaj wody z mydłem

Kąpiel dziecka może być wspaniałym doświadczeniem, ale może też być nieco przerażająca. Nauka bezpiecznej kąpieli noworodka może zająć trochę czasu i praktyki. Istnieje kilka wskazówek i trików, które mogą ułatwić to zadanie.

Przede wszystkim musisz przygotować dziecko do kąpieli. Zacznij od zdjęcia ubranka. Będziesz chciała mieć jedną rękę wolną, aby trzymać dziecko podczas mycia.

Następnie umieść je w wannie najpierw nogami. Upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca. Jeśli jest, dziecko może się utopić.

Po tym, jak dziecko znajdzie się w wannie, polej jego ciało ciepłą wodą. Jest to dobra okazja, aby zacząć mówić do dziecka. Pomoże im to w przyjęciu rutyny. Śpiewanie piosenek może je również zrelaksować.

Następnie użyj czystej, wilgotnej szmatki, aby delikatnie przetrzeć twarz. Możesz również chcieć oczyścić oczy i uszy.

Po każdym obszarze dokładnie spłucz ściereczkę. W przypadku suchej skóry, będziesz musiała użyć mdłego emolientu. Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę, będziesz musiała użyć myjki bez mydła.

Jeśli Twoje dziecko bardzo się waha przed wejściem do wanny, możesz spróbować położyć je na miękkim ręczniku. Gdy się przyzwyczai, możesz stopniowo zwiększać ilość wody, do której wchodzi.

Na koniec, przed wyjściem z wanny, musisz dokładnie opłukać dziecko. Staraj się nie używać mydła ani żadnych produktów z dodatkiem substancji zapachowych. Zakłócają one naturalną barierę ochronną dziecka i mogą wywołać reakcje.

Podczas procesu kąpieli nigdy nie powinnaś zostawiać dziecka samego. Zawsze trzymaj je blisko i zachowaj szczególne środki ostrożności, aby zapobiec poślizgnięciu.

Pamiętaj, że skóra Twojego noworodka jest delikatna, a mydła i inne środki drażniące mogą ją uszkodzić. Używaj mydeł z umiarem i pamiętaj, aby przetestować produkt na małym obszarze skóry.

Kąpiel dziecka może być wspaniałym doświadczeniem. Ale może być trudno uchronić malucha przed poślizgnięciem się.

Unikaj produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka

Jeśli chodzi o kąpiel noworodka, najlepszym podejściem jest przestrzeganie wytycznych określonych przez Health Canada oraz American Association of Women’s Health, Obstetrics and Neonatal Nursing (AAWHONN). Zalecenia te obejmują używanie mydła i wody, a nie wanny, oraz unikanie produktów, które mogą potencjalnie zaszkodzić dziecku.

Najważniejszą wskazówką dotyczącą kąpieli dziecka jest to, aby robić to powoli i spokojnie. Zbyt szybkie wykąpanie noworodka może prowadzić do problemów i przerwania więzi skóra do skóry, którą chcesz rozwijać. Może się nawet okazać, że trzeba zmniejszyć częstotliwość kąpieli, aby uniknąć strasznego kichania.

Jedną z najlepszych praktyk jest trzymanie pod ręką ręcznika do osuszania skóry niemowlęcia. Chodzi o to, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a suchy ręcznik jest o wiele bardziej higieniczny niż mokry. Aby mieć pewność, że osiągniesz pożądane rezultaty, rozważ użycie czystego, miękkiego ręcznika w przeciwieństwie do szorstkiego. W ten sposób masz gwarancję, że zostaniesz dobrze wytarty.

Jeśli zdecydujesz się na kąpiel, staraj się nie używać gorącej wody. Skóra dziecka nie jest stworzona do bicia, a zbyt ciepła kąpiel może wysuszyć delikatną skórę dziecka. Jeśli chodzi o inne błędy związane z dzieckiem, AAWHONN zaleca używanie delikatnego i bezzapachowego szamponu. Oprócz tego, że jest bezpieczniejszy w użyciu, łagodne mydło jest również najlepszym wyborem dla mocno zabrudzonych obszarów.

Inne wskazówki to używanie ręcznika kąpielowego dla niemowląt, uchwytu lub drążka prysznicowego oraz pieluchomajtek. Ponadto zawsze po każdej kąpieli należy wyprać pieluszkę dziecka. W ten sposób unikniesz okropnego pieluszkowego zapalenia skóry. Kolejną dobrą praktyką jest wyłączenie telefonu komórkowego podczas kąpieli. Może być trudno o tym pamiętać, ale im lepiej to zrobisz, tym lepiej będzie dla Ciebie i Twojego dziecka.

Oczywiście, powinnaś również być świadoma najnowszych i najwspanialszych produktów dla dzieci. Wiele z tych produktów nie zawiera parabenów ani chemikaliów i jest nastawionych na potrzeby dziecka.

Wzmocnienie więzi

Kiedy rodzice planują kąpiel dla swojego dziecka, robią to nie tylko po to, aby pomóc mu w jego ogólnym zdrowiu, ale także aby wzmocnić ich więź. Łączenie się z nowym dzieckiem wymaga czasu, ale istnieją sposoby, aby przyspieszyć ten proces. Poniższe wskazówki pomogą wzmocnić więź między Tobą a Twoim dzieckiem.

Dzieci uwielbiają być kąpane. Kąpiel daje im możliwość zabawy wodą i zabawkami kąpielowymi, co sprzyja ich rozwojowi. Oferują również wyjątkowe możliwości zabawy i budowania więzi. Niektóre dzieci są stymulowane przez wodę, podczas gdy inne mogą spać spokojniej po kąpieli.

Jeśli masz problem z usypianiem dziecka po kąpieli, możesz spróbować kilku rzeczy. Po pierwsze, upewnij się, że temperatura wody jest odpowiednia. Powinna wynosić nie więcej niż 24 stopnie Celsjusza i nie mniej niż 37 stopni. Ponadto, pamiętaj, aby użyć termometru. Jest to łatwo dostępne w większości aptek.

Innym sposobem na wzmocnienie waszej więzi jest rozmowa podczas kąpieli. Możesz opowiadać dziecku o swoich doświadczeniach i o tym, co robisz, co może pomóc w budowaniu jego umiejętności językowych. Poza tym, możesz również pomóc im rozwijać umiejętności matematyczne poprzez zabawę z wodą.

Innym sposobem na to, by dziecko bardziej się związało, jest to, by po urodzeniu leżało na Twoim brzuszku. W ten sposób dziecko jest jeszcze ciepłe, a ty możesz wykorzystać kontakt skóra do skóry, aby uspokoić dziecko. Poza tym możesz też odwrócić dziecko, aby upewnić się, że ma pełny żołądek.

Choć może to zająć trochę czasu, poznanie swojego dziecka jest ważne dla jego rozwoju emocjonalnego i poznawczego. Bez silnej więzi, Twoje dziecko będzie bardziej podatne na problemy ze zdrowiem psychicznym i inne problemy. Na szczęście możesz zwiększyć proces łączenia się z dzieckiem za pomocą tych łatwych wskazówek. Twoje dziecko będzie Ci wdzięczne! I ty też poczujesz się szczęśliwsza! Miejmy nadzieję, że masz szczęśliwe i zdrowe dziecko!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *